A hosszú ősznek köszönhetően sokáig gyönyörködhetünk a színes lombokban és bogyókban. Kései virágzású évelő növényeket is ültethetünk még. Kerti munkák elvégzésére válasszuk ki a napos, enyhébb napokat. A fő feladatok a növényi hulladék összegyűjtésére és a téli védelemre irányulnak.
- A legfontosabb feladat a lehullott lomb összegyűjtése. Így a gyep fényhez jut, levegőzik, és kevésbé mohásodik. A kerti tó felszínéről szűrjük le a falevelet, különben lebomlásuk során oxigént vonnak el tavunk élőlényeitől. Az egészséges levélhulladékot felhasználhatjuk fagyérzékeny növényeink téli takarására. A betegségektől, kártevőktől fertőződött levelet és egyéb növényi részeket égessük el. A diófa levelét ne használjuk fel, és termésének burkát is mindenképp égessük el a jövő évi egészséges diótermés érdekében.
- November az utolsó időpont a hagymás és gumós növényi részek felszedésére. A felszedett földes gumókat szárítsuk meg, távolítsuk el róla a földet, majd hűvös, szellős helyen tároljuk. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy a hagymák egészségesek és szárazak maradjanak.
- A növények tövének téli takarásához használhatunk falevelet, szalmát, mulcsot, esetleg fenyőgallyat. Védjük magastörzsű rózsáinkat, a fiatal selyemakácot, fügét.
- Dézsás, melegkedvelő növényeinket költöztessük fagymentes helyre.
- November ideális a szabadgyökerű dísz- és gyümölcsfák, valamint a bogyósgyümölcsűek (málna, egres, szeder, ribizli) ültetésére.
- Oltott növényeink esetében az oltás helyét (gyökérnyak) védjük a fagytól. Ültetés után 15-20 cm magasan kupacoljuk fel a földet a törzs körül.
- Kerti bútorainkat alapos tisztítás után vigyük be a tároló helyre. A kerti csapokat védjük a fagytól.